اتاق آکوستیک

اتاق آکوستیک چیست؟

کاراچیدمان سازنده انواع اتاق آکوستیک

اتاق آکوستیک چیست؟

اتاق آکوستیک چیست؟ به اتاقی گفته میشود که هیچگونه ارتعاش صدا و یا پژواک صوتی در آن وجود ندارد و این مورد یکی از مسائل مهم در ساخت استودیو خانگی و حرفه ای به شمار میرود آکوستیک در لغت به معنی ارتعاش صدا است.

AddText ۰۷ ۲۵ ۰۹.۴۱.۳۵ 300x260 - اتاق آکوستیک چیست؟

یکی از مواردی که در استودیوهای ضبط صدا سالن تئاتر سالن های کنفرانس از اهمیت بسیار زیادی برخوردار است توجه به صداگیری دیوارهای کف و سقف است به خاطر اینکه این مکان ها نیاز به جلوگیری از ورود و خروج صداهای خارجی و همچنین نیازی اساسی به کیفیت و وضوح صدای داخل محیط را دارند.

برخی ها ساده ترین روش که استفاده از شانه تخم مرغ است را برای آکوستیک کردن اتاق به کار میبرند و برخی دیگر از افراد از فوم های آکوستیک که یکی از گزینه های مناسب برای صداگیری یک مکان است استفاده میکنند.

قابلیت جذب صدای فوم آکوستیک به نسبت دیگر عایق های صوتی بسیار متفاوت تر است و استفاده از آن به خصوص برای پوشش در و دیوار استودیوهای ضبط صدا اتاق موسیقی میتواند باعث افزایش کیفیت صدا شود.

AddText ۰۷ ۲۵ ۰۹.۲۷.۴۰ 300x232 - اتاق آکوستیک چیست؟

مزیتی که عایق های صوتی دارند این است که نویزهای زمینه پژواک صدا و همچنین انعکاس صدا را به صورت کامل حذف و یا شدت آن را کم میکند و همین مورد در کیفیت صدای خروجی و وضوح صدا تاثیر زیادی خواهد گذاشت.

اهمیت اتاق آکوستیک زمانی خودش را نشان میدهد که بدانید بهبود فضای استودیو خانگی استودیو حرفه ای با استفاده از موادی که تاثیر زیادی در کیفیت صدا دارند دو چندان خواهد شد و مکان مورد نظر را به یک مکان کاملا لذت بخش تبدیل خواهد کرد.

در یک استودیو خانگی و یا استودیو حرفه ای سعی میکنند تا اتاق آکوستیک مجهزی را تهیه کنند آن هم برای بهبود کیفیت صدا  ارائه خدماتی بهتر و با کیفیت تر که در نهایت منجر به ارتقا کسب و کارشان شود و این اهمیت برخوردار بودن از یک اتاق آکوستیک را بیشتر از پیش میکند.

انواع اتاق آکوستیک

اتاق آکوستیک چیست؟ در برخی از موارد دیده شده که خیلی از افراد برای اینکه هزینه زیادی را بابت آکوستیک کردن یک اتاق صرف نکنند به صورت شخصی سعی میکنند که خودشان اقدام به ساخت اتاق آکوستیک با استفاده از فوم پلی اتیلن شانه های تخم مرغ و یا فوم دیگری کنند که شاید به صورت کامل عایق بندی نشود اما تا حدود زیادی میتواند از ورود و خروج صدا جلوگیری کند.

اتاق آکوستیک پرتابل

اتاق آکوستیک چیست؟ قابلیت باز و بسته شدن را دارند و عایق بسیار مناسبی در برابر ورود و خروج صوت به داخل و خارج اتاق هستند اتاق پرتابل از تخته چند لایه و چوب ساخته میشوند که در واقع بسیار سبک هستند و به دلیل نصب اتاق آکوستیک پرتابل خیلی ساده و سریع و حمل و نقل و جابجایی آن هم خیلی راحت است و پورت برای ضبط و پخش صدا در این نوع اتاق وجود دارد.

اتاق آکوستیک ثابت

اتاق آکوستیک چیست؟ ثابت به نسبت اتاق پرتابل فضای کار بیشتری را میگیرند و بیشتر بر حسب فضای موجود اجرا میشود در اتاق آکوستیک ثابت برای ایزوله کردن صدا سعی میشود به وسیله چند لایه عایق صدا این کار انجام شود.

این نوع اتاق کاربرد وسیعی دارد و در تمامی فضاها میتوان آن را اجرا کرد به خصوص که یکی از بهترین و در عین حال پرکاربردترین روش ها برای ساخت یک استودیو خانگی به شمار میرود که این توانایی را دارد که نویز به وجود آمده در صدا را به صورت کامل از بین ببرد.

برای این کار باید یک اتاق از فضای خانه را به این کار اختصاص داد و سپس تمامی درزها پنجره ها داخل کمد دیواری سقف کف دیوار را به وسیله یک عایق بندی دقیق عایق بندی کنیم.

مزیت اتاق آکوستیک پرتابل

اتاقک های پرتابل قابلیت باز و بسته مجدد را دارند.

این نوع اتاق ها از متریال با کیفیت نوع A استفاده میکنند یک عایق صوتی بسیار عالی هستند.

نصب آن خیلی سریع و راحت و حمل و نقل آن هم بسیار آسان است.

اتاق آکوستیک پرتابل به خاطر اینکه سبک تر و مقاوم تر باشند در ساخت آنها سعی میشود از تخته چند لایه و چوب استفاده شود.

برای عایق بندی بهتر در ساخت این نوع اتاق از پشم سنگ و متریال های متفاوت استفاده میشود.

مزیت اتاق آکوستیک ثابت

این نوع اتاق متناسب با فضای محیط اجرا میشوند.

به نسبت اتاق پرتابل فضای کار بیشتری را در اختیار کاربر قرار میدهد.

اتاق آکوستیک ثابت از چند لایه عایق صدا برای ایزوله کردن صدا در فرکانس متفاوت تشکیل شده است.

کاربرد اتاق ثابت بسیار زیاد است و در تمامی فضاها استفاده میشود.

کاربردهای اتاق آکوستیک

اتاق آکوستیک چیست؟ این نوع اتاق ها کاربردهای زیادی دارند و هر اتاقی چه از نظر فضای معماری چه بزرگ و چه کوچک میبایستی از لحاظ آکوستیکی هم مورد بررسی و آنالیز قرار بگیرد.

استفاده در اتاق تمرین موسیقی آواز و همچنین بیان که این مورد آخر بیشتر مختصر بازیگران تئاتر است.

استفاده در اتاق های ضبط موسیقی گویندگی در استودیوها و خوانندگی.

اتاق کار میکس و مسترینگ و آهنگسازی.

اتاق ادیومتری که بیشتر برای مصارف پزشکی مانند شنوایی سنجی کاربرد دارد.

تصمیم به راه اندازی یک اتاق آکوستیک برای برطرف کردن نیازهای خودتان گرفتید میتوانید از انواع پیش ساخته استفاده کنید کاراچیدمان اتاق های آکوستیک پرتابل را با توجه به فضای کاری و متناسب با نیاز و سلیقه کاربر طراحی و تولید و نصب را انجام میدهند.

تناسب ابعاد به هنگام نصب

عایق ‌بندی مناسب

چیدمان مناسب

نصب پنل‌ های آکوستیکی

برای اتاق آکوستیک مناسب باید به اصولی که گفته شد دقت کنید و یک اتاقک آکوستیک حتی اگر به صورت حرفه ای ساخته نشده باشد اما بتواند نویزها و انعکاس های صدا را بگیرد مزیت بسیاری را برای شما به همراه خواهد داشت.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
پاسخگوی سوالات شما در واتساپ هستم